Kurumsal

Çay ihtisas Gümrüğü olan TEK Liman

Rize Serbest Bölge Koridor imkânı

RİZEPORT Serbest Bölge Depolama fırsatı

● - Doğu Karadeniz'in en derin limanı olması itibarı ile Rıhtım imalat (13.00m.) özel bir avantaj sağlar. Ancak Fiziki şartlar nedeniyle -11,00 Metre olarak hizmet vere bilmekteyiz.
● - 45,000 DWT 'na kadar gemileri yanaştırma imkânı.

35.000 DWT Gemi boşaltma imkân
● - SUPALAN boşaltılan malların geçici olarak limanda depolama imkânı.

● - SUPALAN boşaltılan malların geçici olarak limanda depolama imkânı vardır.            

● - SUPALAN Kapalı Alanlar 6.000m

● - Serbest Depo 1.600 m2

● - Cevher Depolama 10.000 m2

● - A Tipi Genel Antrepo 1.000m2

- (A Tipi Genel Antrepo 1.000m2) İşletici RİZEPORT LOJİSTİK 
● - Serbest Bölgeye mürettep eşyalar için, limanı koridor bölge olarak kullanma imkanı vardır.

● - RİZEPORT LOJİSTİK Serbest Bölgede işlem yapabilme ruhsat izni

● - Müşterilerin ihtiyacına göre uyumluluk ve sorumluluk.
● - Yüksek kalitede GÜVENLİ hizmet anlayışı.
● - ISPS kod kapsamında güvenli liman.

● – SON Sistem, yüksek kapasite uygun fiyat Atık alım tesisi

RİZE LİMANI UZMANLIĞI Proje Yükler:

Proje yüklere gerekli donanım sahip bölgesel liman bulunmamakta.

Proje yükler FORFARDERS denetiminde MULİTİMODAL “Kombine Taşıma” yapanlar limanlardan; Liman hizmeti, Kılavuzluk, Pilotaj, Barınma, Boşaltma, Terminal hizmetleri isterler.

Bu profesyonel taşımacılar hassa yüklerin tüm işlerini kendi işlerini kendi kontrollerinde yapmak, limanda olmayan imkan dışarıdan temin etmek mümkün olacağı limanı tercih ederler..

Özel risk büyük sorumluluk içeren bu tip taşımalarda LİMAN İŞLETME sorumluluk almak istemez.

Kombine taşıma işi yapan Ulaştırma Bakanlığın özel izin verdiği bu tip firmalar; Liman işletme harici yapılan ve gerekli sertifika, belge ve farklı yetkiler ile donatılması gereken firmalardır.

Multimodal Taşımacılık:

Multimodal taşımacılık; Malların tek bir sözleşme altında taşınmasıdır, ancak en az iki farklı taşıma şekliyle gerçekleştirilir; Taşıyıcı, birkaç farklı taşıma modu tarafından gerçekleştirilmesine rağmen, tüm taşıma işleminden sorumludur

Freight Forfarders:

“Freight forwarders; Uluslararası kargo taşımacılığı yapan şahıs veya şirketlerdir. Temel olarak dört farklı çeşitte taşıma hizmeti vermektedirler. Bu taşıma hizmetleri deniz, hava, kara ve Demiryoludur. Bu taşıma çeşitleri kendi aralarında parsiyel ve full olarak ikiye ayrılırlar.”

LOJİSTİK HİZMETLERİ:

Profesyonel taşıma işlerine girer.

LOJİSTİK işleri yapanların birçok Ülke, Liman ve tüm hizmet ve araçların hizmetini sunan firmalar olması gerekir.

LİMAN İŞLETMESİ; Yük sahipleri, Lojistik Firmaları, FORWARDERS denetiminde MULİTİMODAL “Kombine Taşıma” yapanlar liman işletme anlaşıp İhtiyaç olan liman, makine, vinç, loder, kamyon, TIR her türlü aparat ve yüksek tonaj VİNÇ imkân el vermediği yüklerin boşaltması için YÜK SAHİBİ kendi imkânları ile yüklerin boşaltılmasına müsaade eder.

Uzman Vinç firmalar:

Yapılacak işi kendi imkan ya da dışarıdan sağlayacak oldukları ekip ve ekipmanlar ile tüm risk ve sorumlulukları kendilerinde olmak kaydı ile, İşletmenin liman gelirini ödemeleri yapmaları halinde tüm yüklerin yüklenip boşaltmasına imkanlar sunulması, işletmenin ayrıca kılavuzluk ve gemi barınma geliri etmesini sağlar.

2020 sonrasında Rize Limanı

RİPORT Kiracısı; Çayeli Bakır İşletmeleri Hizmet aldıkları tedarikçisi RİDENPET Firmasının Yeni nesil Komatsu Lastik Teker Loderler sayesinde 400-450 Ton/Saat Kapasitede imkânı ile cevher yükleme imkânı.

ÇBİ ÇAYELİ BAKIR İŞLETMELERİ Kurulduğu günden günümüze kadar Gemilerin yanaşma, kalkması barınma ve kılavuzluk hizmetleri 23 yıldır RİPORT LİMAN işletme vermektedir.

RİPORT LİMAN sahamızdaki İŞLETMEYE ait 7.500m2 dökme yük Depo ve depo uzantısı. Dolum Tesisi kullanımı “-11Draft200 Mt” sözleşme ile bu RIHTIM ÇBİ kullanımına bırakılmış. MADEN rıhtımına ÇBİ den MADEN almak için gelen tüm gemilerin yükleme ili ilgili tüm LİMANCILIK HİZMETİ ise ÇBİ tarafından verilmekte.

ÇBİ liman özelleştirme öncesi ve sonrasında İlk önce ORNA İnşaat Firmasına, Daha sonra 2015 yılına kadar Çayeli Maden köy Kooperatifi. 2015 yılı sonrasından beri ise RİDENPET MADEN LİMANCILIK işi olan gemi yükleme ÇBİ tarafından verilmektedir.

Yükleme ile ilgili tüm sorumluluk ve bedel ödemeleri ÇBİ Firmasına aittir.

Liman ile ilgili tüm yükleme, yığınlama, Operasyon ve gemilere dolum hizmetleri. Depolar arası aktarma işlemlerini; dışarıdan aldığı hizmetlerini RİDENPET LİMANCILIK ile birlikte kendi personeli denetim ve kontrolde karma yapmakta.

ÇBİ Rize Liman MADEN YÜKLEMESİ ile ilgili LİMANCILIK HİZMETLERİN; satın alma, koordinasyon, denetim, ödeme, sorumluluk, bakım, tutum, onarım ile ilgili işlerin tümünü “ÇBİ” kendisi yapmakta.

Ayrıca yükleme tesisin bakım, onarım, elektrik, parça değişimi, yenileme, sigorta hizmetlerini karşılamakta.

Gemi ve Donatanına Demoraj, Bekleme ve yüklemeden dolayı verecek olduğu tüm işlemlerden “ÇBİ” sorumludur.

ÇBİ ayrıca kendisine tahsis edilen Rıhtımın temizlenmesi, bant sistemin tüm bakım tutum işlerinden mesuldür.